User Tag List

Страница 1 от общо 2 12 последнапоследна
Показване на резултатите от 1 до 10 от общо 11

Тема: пдп – първа долекарска помощ

Регистриран от
    Dec 2008
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Post пдп – първа долекарска помощ

в тази тема, може да давате полезни съвети за оказването на първа помощ. разбира се това не меже да замести практическите занимания, но всяка една теоретична информация може да бъде полезна за учасниците във форума.
    Последна редакция: извършена от nasko; на 30.01.09 г. в 10:16 AM часа

Регистриран от
    Jan 2009
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Регистриран от
    Jan 2009
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

по подразбиране

g.georgieff , благодаря ти за линка , но англиският на всички предполагам не е толкова цветущ.

а сега "малко" инфо
    Последна редакция: извършена от sinhro; на 05.03.09 г. в 06:56 PM часа

Регистриран от
    Jan 2009
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

по подразбиране

Долекарска помощ /предварително се извиняваме за многото теория , но вашето здраве е ценно за нас / – прилагане на подходящи животоподдържащи дейности и мероприятия за предотвратяване на усложнения, получени при травми, свързани с произшествия, както и за транспортирането на пострадалия до най-близко намиращия се медицински пункт или населено място.
    Ето файл с информация!
    Последна редакция: извършена от nasko; на 05.03.09 г. в 11:58 PM часа

Регистриран от
    Jan 2009
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

по подразбиране

sinhro, първо по-добре би било ако беше прикачил едно файлче със целия текст или да пуснеш линк, а не да пускаш поредни постове с по кило текст. Не знам кой ти е източника на информация, но не е зле да го смениш.
    Не успях да прочета всичките постове но първите ми бяха предостатъчни.
    Без да се имам за разбиращ от първа помощ ще се опитам да корегирам някои твои неточности.
    Списъка който си дал има доста излишни неща. Например мазилата, спирта. Списъка не може да бъде безкраен тъй като в България първа долекарска помощ се оказва със малко на брой неща.
    Пулс на възрастен се мери със три пръста (показалец, среден, безимен) зад палеца, ако там пулс не бъде намерен се проверява сънната артерия. На малки деца/бебета не е допустимо проверяването на пулса на сънната артерия тъй като може да се нанесат травми около шията. Пулса при тях се проверява на артерията на горната част на ръката до рамото (която съм забравил как се казва).
    Дишането се мери като се отворят дихателните пътища (главата се отвежда назад и устата се отваря) ухото се доближава до отврорената уста и се наблюдава движението на гръдния кош.
    Рефлекса на зеницата не мисля че е предмет на първата помощ.
    Когато е настъпила клинична смърт се започва прави Кардио-полмунална рисусцитация или външен сърдечен масаж или изкуствено дишане трите са едно и същото. Външният сърдечен масаж е част от първата долекарска помощ.
    Малко черногледо е обяснено докога се прави изкуственото дишане. Ако сме сигурни че ще убием човека, не е ли тъпо да правим каквото и да било.
    Изкуствено дишане се прави със ръкавици и съблечени дрехи на пострадалия до поява на дишане и пулс ИЛИ до пълна изнемога на спасителя ИЛИ до появата на трупни петна. Трупните петна се появяват на местата където тялото се е допирало до повърхността на която лежи затова няма как да се видят без да завъртим човека.
    Това със притискането на очните ябълки ми звучи малко и не е ли "гавра с труп".
    В моята глава е останало че пъво се съблича здравия крайник, защото той може да се извърти всякак при събличането на дрехата и чак след това наранения като се събразяваме изцяло с неговото положение.
    Със спирането на дишането и сърдечната дейност настъпва т.нар. клинична смърт. След известно време настъпва мозачната смърт. Колкото по-дълго пострадалият е стоял без пулс и дишане толкова по-малка е вероятността той да се съживи и също се увеличава вероятността от мозъчни увреждания.
    Другите ще ги допрочета утре и ще отговоря и на тях.
    Сайта на европейския център е обяснено всичко с много картинки. Сега се сещам че не видях никаде казано в какво отношение се прави изкуственото дишане. 30 извънгръдни притискания към 2 вдухвания. Изкуственото дишане се прави само от 1 спасител. Ако има повече спасители е добре да се сменят, защото изкуственото дишане е много уморително.
    Поздрави Георги.
    PS предпочитам да знам с кого говоря, затова моля участниците във форума да не стоят анонимни.

Регистриран от
    Jan 2009
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

по подразбиране

И отново БЛАГОДАРЯ на g.georgieff . Направо си супер .

П.С. Текста бе сагласуван с медицинско лице , НО щом ти твърдиш ......... нека аз съм грешника , а лекаря не разбира
    Последна редакция: извършена от sinhro; на 06.03.09 г. в 02:42 PM часа

Регистриран от
    Jan 2009
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

по подразбиране

Ами ако трябва да бъда честен медицинските лица не разбират твърде от първа долекарска помощ. Те си разбират (в общия случай) от спешна медицинска помощ или просто медицински услуги.

Регистриран от
    Jan 2009
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

по подразбиране

мда мда ти разбираш най- добре от всичко !

Регистриран от
    Aug 2009
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

по подразбиране

Момчета, мисля че Първа медицинска помощ се оказва в центровете по Спешна медицинска помощ,
    а вие коментирате Долекарската помощ.
    Рамбо и Дидо ги учиха тези неща като семестриална дисцплина - по учебник,
    макар че полезното, което знаят е от обучение на доброволци в БМЧК.
    Вместо да спорите кой крив, кой прав, не е ли по-добре да си организирате обучителна дейност
    по долекарска помощ в "Начало 2009" и да ангажирате инструктор - специалист, който да свърши работата. Иначе може да "научите " нещо, с което да уморите скоростно някой действително пострадал.
    :

Регистриран от
    Dec 2008
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

по подразбиране

Доста сложна тема. Едно нещо ме научи живота. Много често от нещо малко, може да се превърне в нещо голямо. И тогава времето за реакция e доста късо и от долекарска помощ се превръща в борба за един живот. Затова най-малкото което може да направите - обръщайте внимание на всичко дребно, малко и наглед безопасно. Затова подкрепям на Галина мнението да се поканват инструктори да помагат. А в Силистра е лесно, поканете д-р Росен./ точен човек и е наясно с нещата/
    Последна редакция: извършена от Dobo; на 25.08.09 г. в 07:04 AM часа

Страница 1 от общо 2 12 последнапоследна

Потребители които са прочели темата : 1

You do not have permission to view the list of names.

Тагове за темата

Bookmarks

Правила за публикуване

• Вие не можете да създадете нова тема
  • Вие не можете да пускате отговор
  • Вие не можете да слагате прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате вашите съобщения
  •